Hal Finey, legenda…

Hal Finey, legenda kryptografii, cypherpunków, bitcoina. Mega pozytywny cżłowiek. Jeden z jego postów z 2011 roku:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=10666.msg152988#msg152988
Nie odbierajcie tego jako argument za BTC. Wtedy nawet jeszcze nie było konkurencji, altów. Po prostu ciekawe spostrzeżenie i wbrew pozorom bardzo sensowne.

Załózmy że jutro, za rok, czy za 5 lat jakieś ETH, BCH a nawt CARLICCOIN czy jakikolwiek inny alt zrobiłby flippening i zajął miejsce BTC i to on by od tego moemntu był rozwijany jako ta zdecntralizowana waluta nr 1 ta docelowa społeczna waluta… Jaki to by przynisło skutek???
Czy po tym jak widziałeś że krypto rozwijane tak długo, nagle spada, traci znaczenie i zastępuje je inne… Czy po tym zaufałbyś temu innemu krypto tak samo jak ufałeś BTC? Raczej bałbyś się że może mu się przytrafić to samo w przysżłości. Ludzie straciliby zaufanie i baliby się od tego mometu krypto. Jeżeli nagle sie okazuje że po latach rozwoju, wielkiej społecznosci projektu, nagle może to zastąpić coś innego to już byś miał większe obawy inwestować w takie krypto niż dziś iinwestujesz w BTC.

Bitcoin obecnie ma zaufanie pod tym względem że jest rozwijany w celu pełnienia funkcji waluty i nikt się nie obawia że ze strony altów coś mu może zaszkodzić, jakaś inna krypto (no przynajmniej 95% ludzi kumających mniej więcej temat). Alty altami, smatr kontrakty, kotki, tokeniki, blocjchainowe leki na raka i co tylko sobie tam wymyślają scamerzy to zupełnie inne zastosowanie i cel ich rozwoju niż jako waluty. BTC od zawsze ma cel rozwoju głównie jako środek płatniczy. Nie ważne czy uważasz że się uda, czy nie. Prubujemy ją tak rozwinąć, moze się to uda, moze nie, ale to jest kierunek i cel do jakiego dąży. Waluta… W której nie ma fundacji, logo, żadnego ceo, nikogo kto to dostał, stworzył sobie i sprzedał, zrobił premine… nikogo kto decyduje o kierunku rozwoju. Pod każdym aspektem niepodległa żadnej osobie bardziej niż jakiejkolwiek innej osobie… Bez budzetu, bez ICO, funduszy, bez reklamy, bez roadmapy, promo, ładnych filmików na YT, bez opłacanych naganiaczy influencerów… Bo nie ma budżetu, inwestora, fundatora, BO WALUTA NIE MOżE BYĆ PRODKTEM, NIE MOŻE BYĆ CZYIMŚ BIZNESEM. Takie aspekty są zawsze pielęgnowane w BTC. Alty to zupełnie co innego. Całkowicie innt rozwój. Biznes, prywatne projekty, reklamowane niczym prszek Vizir prze Hajzera. Abstrachując od tego czy alty mają przyszłość, czy nie to są rozwijane w zupełnie innym kierunku niż BTC.

No ale załóżmy że inny projekt robi flippening… Równie zdecnetralizowany i niepodległy projekt jak BTC. Nagle zastępuje BTC jako ten który ma stanowić społeczną, wolną walutę bez kontroli.

Czy po czymś takim byś jej zaufał? Nie bałbyś się że za chwilę inna ją zastąpi, tak jak ona zastąpiła BTC?
To byłby koniec krypto pod względem tego kierunku rozwoju. Ludzie by juz nawet nie próbowali rozwijajć jej jako poważnej alternatywnej i nikt by nie powierzył tak łątwo majątku czemuś tak niepewnemu.

Technologia to nie jest na stałe wyryty kod w kamiennej płycie. BTC jest rozwijana, modyfikowana i ulepszana. Cokolwiek innego by nie powstało i nie wiadomo jak rewolucyjnego, to można BTC tak zmodyfikować. Nieraz łatwo w innych przypadkach bardzo trudno, ale wszystko w razie czego można zmienić. Pomyślcie nad tym mirki… ㋡

█░░█ █▀▀█ █▀▀▄ █░░
█▀▀█ █░░█ █░░█ █░░
▀░░▀ ▀▀▀▀ ▀▀▀░ ▀▀▀

#bitcoin #kryptowaluty #cybertag ٩(˘◡˘)۶