Bardzo wiele osób zakłada, że…

Bardzo wiele osób zakłada, że decentralizacja to sieć, w której każda osoba ma wszystkie dane sieci, nie ma władzy, nie ma cenzury i możliwości usuwania danych. Problem w tym, że to nie jest do końca prawda, wszystko zależy od tego co chcemy.

Jakaś inna ciekawa sieć zdecentralizowana? Torrent. Tam co prawda nie ma (chyba) władzy, ale ludzie nie przechowują wszystkich danych z prostego powodu – tego jest za dużo. Wyobraź sobie, że musisz każdy film jaki istnieje na torrentach przechowywać – niemożliwe (i pojebane).

Jeśli nie potrzebujemy zalet blockchainu (i jego wad – ta technologia nie leczy raka, a czasem go daje) to ciekawymi usługami jest sieć zdecentralizowana federacyjna, w której komputery dość luźno się komunikują z innymi. I o tym będę pisał tekst, bo jest to dość ciekawe i oczywiście bardziej skalowalne od rozwiązań blockchainowych (chociaż oczywiście nie jest to pozbawione wad).

Przykładem jest sieć Mastodon, która według danych (są niedokładne) posiada 2 155 449 użytkowników, a w ciągu miesiąca aktywnych było 509 453

TOOT TOOT MOTHER … ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bitcoin #kryptowaluty